Kombajn samojezdny OSKAR 4WD

Kombajn samojezdny OSKAR 4WD jest najnowszą wersja kombajnu do mechanicznego zbioru owoców jagodowych na plantacjach do tego przygotowanych. Kombajn jest maszyną samobieżną z napędem hydrostatycznym na cztery koła, który zbiera owoce z całego rzędu. Napęd zespołów roboczych jest hydrauliczny.
Kombajn cechuje wysoka jakość wykonania oraz budowa modułowa, która umożliwia kompletację maszyny według potrzeb klienta.

 • Przednia oś jezdna maszyny jest rozszerzana na czas zbioru (pozycja robocza) i zwężana do pozycji transportowej. To rozwiązanie w znacznym stopniu poprawia mobilność maszyny pod drogach publicznych oraz pracę w plantacji.
 • Przenośniki odbierające otrząśnięte owoce oraz wentylatory sekcji usuwania zanieczyszczeń napędzane są hydraulicznie i mają bezstopniowo regulowane prędkości obrotowe.
 • Zmiana położenia otrząsaczy na asymetryczne (otrząsacz lewy jest przesunięty w stosunku do prawego wzdłuż osi maszyny) oraz zastosowanie nowatorskiego systemu hydraulicznej regulacji kąta nachylenia otrząsaczy umożliwia dostosowywanie zespołu otrząsania do niskich i wysokich krzewów, a w konsekwencji zbiór innych gatunków owoców jagodowych, w tym malin odmian owocujących na pędach jednorocznych. Maliny wymagają znacznie większych kątów nachylenia otrząsaczy, część pędów rośnie bowiem prawie pionowo.
 • Dostosowanie kombajnu do potrzeb zbioru różnych owoców jagodowych wymagało także zastosowania różnych parametrów pracy otrząsaczy, w tym amplitudy wytwarzanych drgań.
  Niższe amplitudy stosuje się np. podczas zbioru agrestu, wyższe podczas zbioru porzeczek.
 • Opracowano ponadto dwa rodzaje elementów otrząsających: z palcami metalowymi oraz z tworzywa.
  Zastosowanie zespołów podwójnych elementów otrząsających z tworzywa (bliźniacze zespoły palców) Takie rozwiązanie usprawniło  mocowanie zespołów palców na kolumnie otrząsacza i pozwoliło na zwiększenie ilości elementów palcowych na kolumnie otrząsającej (ich zagęszczenie). To rozwiązanie znacznie podwyższa  skuteczność zbioru owoców mocno związanych z pędami (np. w przypadku przesuszonych z powodu długotrwałej suszy owoców aronii).
 • Nowe opracowanie  zespołu zawieszenia  regulacji pionowej oraz wymuszonej regulacji szczeliny (typu zawiasowego) pomiędzy rynnami zespołu przenośnika poprzecznego lewego i zespołu przenośnika poprzecznego prawego oraz zastosowano zmodyfikowany system prowadnic pędów krzewów.
 • Wersja kombajnu z napędem na cztery koła wyposażona jest w kabinę operatora z klimatyzacją.
 • W kombajnie został wykorzystany nowoczesny silnik Doosan EU Stage IIIB/ Tier 4 Final spełniający wymogi w zakresie emisji spalin i eliminujący montaż filtra cząstek stałych. Posiada wysokociśnieniowy elektroniczny układ wtrysku paliwa i turbosprężarkę z zaworem sterującym, co poprawia moc i efektywniej zużywa paliwo.  Wykorzystane w silnikach technologie oczyszczania spalin obejmują chłodzony system recyrkulacji spalin połączony z układem utleniania katalitycznego w celu redukcji emisji cząstek stałych oraz układ selektywnej redukcji katalitycznej z wtryskiem wodnego roztworu mocznika zamontowany, aby maksymalnie ograniczyć zawartość tlenków azotu.

Podstawowa wersja kombajnu to samojezdna jednostka robocza.

Możliwe opcje wykonania kombajnu ze względu na odbiór owoców:

 • Jednostka robocza + Podest z rolkami –zbiór do plastikowych skrzyniopalet 100 cm x 120 cm x 79 cm.
 • Jednostka robocza + Wózki – zbiór do plastikowych skrzyniopalet 100 cm x 120 cm x 79 cm.
 • Jednostka robocza + Zestaw z separatorem do zbioru malin
 • Jednostka robocza + Zestaw podestów do odbioru owoców do tradycyjnych skrzynek 40 cm x 60 cm x 20 cm.